Wróć do wyszukiwarki

Autorzy:

P. Bienias, M. Kostrubiec, Z. Rymarczyk, D. Korczak, M. CIurzyński, M. Roik, M. Kurczyna, A. Torbicki, A. Fijałkowska, P. Pruszczyk

Afiliacje:
Data publikacji:

Opublikowano w:

Abstrakt:

Klasyczne wskaźniki niekorzystnego rokowania u chorych z tętniczym i przewlekłym zakrzepowo-zatorowym nadciśnieniem płucnym są związane z występowaniem nieprawidłowej turbulencji rytmu serca. XX Konferencja Szkoleniowa i XVI Międzynarodowa Konferencja Wspólna Sekcji Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Zakopane Kościelisko 05.0308.03.2014; Folia Cardiologica 2014, 9, supl. A, XII. Założenia badania: Nieprawidłowa turbulencja rytmu serca (heart rate turbulence, HRT) wskazuje na dysfunkcję układu autonomicznego serca oraz jest niezależnym i niekorzystnym czynnikiem prognostycznym, zwłaszcza po przebytym zawale serca i w przewlekłej lewokomorowej niewydolności serca. Celem pracy była ocena HRT u chorych z nadciśnieniem płucnym (pulmonary hypertension, PH) niezwiązanym z chorobą lewego serca. Metody: Zbadano 41 chorych z PH, a do analizy zakwalifikowano 33 osoby (25 K, 8 M) w średnim wieku 49,7 +/- 15,9 lat. U 22 osób rozpoznano tętnicze PH (PAH), u pozostałych 11 postać zakrzepowo-zatorową (CTEPH). W ocenie pacjentów wykonano podstawowe badania laboratoryjne, badanie echokardiograficzne, cewnikowanie prawego serca oraz 24 h monitorowanie EKG metodą Holtera z oceną HRT. Grupę kontrolną (GK) stanowiło odpowiednio dobranych 25 zdrowych osób (20 K i 5 M). Wyniki: W stosunku do GK u chorych z PH oba parametry HRT były istotnie upośledzone: turbulence onset (TO) 0.27 +/- 2,30 vs -2.60 +/- 1,43 % (p<0,0001), turbulence slope (TS) 4,06 +/- 4,78 vs 19,96 +/-13,61 msRR (p<0,0001). Pacjenci z nieprawidłową HRT (TO ≥0,0% i/lub TS ≤2,5 msRR) charakteryzowali się (w stosunku do pacjentów z prawidłową HRT) gorszymi wynikami oceny klinicznej, biochemicznej i czynnościowej. Pacjenci ci prezentowali gorszą klasę czynnościową wg WHO (p=0,055), gorszą funkcję prawej komory w echokardiografii ocenianą TAPSE (p=0,018), krótszy dystans w trakcie 6 min. testu marszu (p=0,054), niższą spoczynkową saturacją przezskórną (p=0,045) oraz częstsze występowanie desaturacji <90% podczas wysiłku (p=0,013). U chorych z nieprawidłową HRT stwierdzono również istotnie niższe wartości SDNN (p=0,03) i SDANN (p=0,02), ale nie RMSSD (p=0,84) i pNN50 (p=0,76). Wieloczynnikowa analiza regresji wykazała, że wyższa wartość TO była istotnie związana z obecnością wysiłkowej desaturacji (OR 0,41, p<0,001) i wyższym stężeniem NT proBNP (OR 0,40, p<0,001); niższa wartość TS była natomiast związana z krótszym dystansem 6-min. testu marszu (OR 0,53, p<0,0001). Wnioski: Pacjenci z tętniczym i przewlekłym zakrzepowo-zatorowym nadciśnieniem płucnym charakteryzują się istotnym upośledzeniem HRT. Występowanie nieprawidłowej HRT u pacjentów z PH jest związane nasileniem objawów wskazujących na zaawansowanie choroby i wiążących się z niekorzystnym rokowaniem. Ocena prognostyczna upośledzonej funkcji układu autonomicznego serca określanej przy użyciu HRT u chorych z PH wymaga dalszych badań.

Słowo kluczowe w publikacji:

Komentarze (0):
Wróć do wyszukiwarki

Autorzy:

Afiliacje:
Data publikacji:

Opublikowano w:

Abstrakt:

Słowo kluczowe w publikacji: